Mire jogosult egy külföldi munkavállaló Angliában?
Mennyi a táppénz?
Angliában a táppénz összetett kérdés. A legtöbb munkáltató ugyanis saját biztosítási szerződéssel rendelkezik, saját struktúrával oldja meg a betegállományt.
A munkaszerződést érdemes alaposan megnézni aláíráskor, tisztázni kell már a kezdet kezdetén a feltételeket egy esetleges baleset, betegség esetére.
Nagyon sokan ügynökség által dolgoznak Angliában. Ebben az esetben is tisztában kell lenni azokkal a jogokkal, melyek önre vonatkoznak. Nagyon sok munkaközvetítő ügynökség hárítja a táppénzre irányuló kérést, csak a munkában töltött órák után fizet.
A korrekt ügynökségek természetesen ezekkel a jogi hiányokkal nem élnek vissza, azonban sokan jártak már pórul ilyen esetekben és mivel a munkára szükségük volt, nem tették szóvá a visszaéléseket.
Természetesen senki nem szeret beteg lenni vagy baleset áldozata lenni, ám ha mégis megtörténik, akkor a következő lehetőségek állnak rendelkezésre:
Minden olyan angliai munkavállaló jogosult a táppénzre, akiknél a következő kitételek fennállnak:
- szerződéses jogviszony,
- heti min. bruttó 116 font kereset,
- legalább 4 egymás követő nap beteg (a hétvége és a munkaszüneti nap is beletartozik).
A munkavállaló kötelessége a munkahely felé jelenteni a betegséget, 7 nap után ezt orvosi igazolással is szükséges alátámasztania.
Mekkora összegű táppénzre vagyunk jogosultak Angliában ha betegek vagyunk?
Heti 92,05 font Angliában a táppénz mértéke. Ezt a munkáltatónak kell fizetnie a munkavállaló felé maximum 28 héten át.
Mit kell tennünk betegség esetén?
Több munkahely esetén mindegyik fizethet, ezért mindegyikhez érdemes bejelenteni az igényünket.
A bejelentő lapot a munkavállaló is kitöltheti, ha a betegség hossza kevesebb mint 8 nap, azonban ezt nem minden munkavállaló fogadja el a visszaélések miatt (valaki túl gyakran betegeskedik).
8 napon túl mindenképpen orvosi igazolás szükséges.
A táppénzen lévő dolgozók kifizetését a cégek különféle módokon oldják meg. Valahol szükséges 6 havi munkaviszony, valahol pár hétig a teljes fizetést adják, majd ezt hetenként csökkentik. Ezeket a feltételeket a munkába állás előtt,a szerződéskötés előtt érdemes átbeszélni.
Munkaalkalmassági vizsgálatot kérhet a munkáltató abban az esetben, ha a betegség hosszan tartó, de már vissza kéne menni dolgozni, viszont a munkavállaló még nem képes munkába állni. Ezen a vizsgálaton az orvos leírja, mely munkafolyamatok kerülését ajánlja, mely folyamatokat végezheti a munkavállaló.
Ez a fit-note lehet az áthidaló megoldás a betegállomány és a munkába járás között, hisz ekkor már járhatunk dolgozni és így értelemszerűen több pénzünk lesz.
Mit kell tenni hosszan tartó betegség esetén, vagy ha nem vagy jogosult a kötelező angliai táppénzre?
Ha valaki az SSP szolgáltatást nem veheti igénybe, vagy 28 héten túl tartó a betegsége, akkor kitöltheti az SSP1 nyomtatványt. Ez a nyomtatvány azt igazolja, hogy táppénzre (SSP) és szerződéses táppénzre (contractual sick pay) nem vagyunk jogosultak. Ezzel a nyomtatvánnyal fordulhatunk munkaképtelenségi támogatás- vagy jövedelem-kiegészítésért (ESA) a helyi támogatási hivatalhoz.
Mit tehetünk, ha szeretnénk kiegészíteni az angliai táppénz összegét?
Ha az angliai táppénz összegét szeretnénk kiegészíteni, akkor érdemes előre gondolkodni és biztosítást kötni. Nagyon sokféle biztosítás létezik, érdemes erre időt szánni, hogy megtaláljuk a számunkra legmegfelelőbbet. Angliában jövedelem-kiesés esetére is köthető biztosítás, ennek is érdemes utánanéznünk. A fizetendő biztosítás összege egyénenként eltérő. Függ a kortól, az életvezetési szokásoktól, a befizetendő összegtől. Ezek mind együtt befolyásolják, hogy egy esetleges elhúzódó betegállomány esetén mekkora összeget kapunk kézhez.
További kérdései vannak? – Akkor ne habozzon kapcsolatba lépni velünk
elérhetőségeink bármelyikén!
Telefon: +361 – 700 – 9 – 600 / +36 (70) 550 – 2804
Email cím: accountancy@symfalogic.com és/vagy angolkonyveles@gmail.com
Skype: Symfalogic Corporation